مرکز جامع توانمندسازی مغز، اعصاب و روان بهجو: تحریک مغناطیسی جمجمه ای (Repetitive Transcranial Magnetic Stimulation) یا rTMS چیست؟
جستجو

تحریک مغناطیسی جمجمه ای (Repetitive Transcranial Magnetic Stimulation) یا rTMS چیست؟

چهار شنبه 30 نوامبر 2016

در این یادداشت به آنچه که شما نیاز دارید درباره روش درمانی rTMS بدانید می پردازیم.

 

rTMS چیست؟

rTMS نوعی درمان تحریک مغزی است که برای درمان افسردگی و اضطراب مورد استفاده قرار می گیرد. این درمان از سال 1985 میلادی مورد استفاده قرار گرفته است. در این درمان از طریق جریان مغناطیسی نواحی خاصی از مغز تحریک می شوند.

سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) rTMS را درمان مناسبی برای افسردگی معرفی کرده است به خصوص زمانی که این اختلال نسبت به سایر درمان ها از جمله روان درمانی و دارودرمانی مقاوم است.

 

چرا rTMS مورد استفاده قرار گرفته است؟

این نوع درمان بیشتر برای درمان افسردگی شدید به کار گرفته می شود و معمولا پس از اینکه بیمار به روان درمانی و دارودرمانی پاسخ درمانی مناسب نمی دهد تجویز می شود. متخصصان اغلب قبل از به کار گیری این روش درمانی دوره دارو درمانی را برای بیمار تجویز می کنند و در صورت رضایت بخش نبودن پاسخ درمانی، از درمان rTMS استفاده می کنند.

مناسب ترین افراد برای درمان rTMS کسانی هستند که به سایر درمان ها پاسخ موفقیت آمیزی نشان نداده اند. علاوه بر این افرادی که به دلایل مختلف شرایط مناسبی برای الکتروشوک درمانی یا ECT را ندارند نیز گزینه های مناسبی برای درمان rTMS هستند.

 

شیوه کارکرد و اثربخشی rTMS چگونه است؟

این شیوه درمانی جزو دسته درمانهای غیر تهاجمی محسوب می شود. جلسات rTMS بین 30 الی 60 دقیقه می باشد. در این روش درمانی، بیمار بر روی صندلی می نشیند یا دراز می کشد و سیم پیچ مغناطیسی اطراف سر وی قرار می گیرد و سیم پیچ مغناطیسی دیگری نیز در اطراف قسمتی از مغز که وظیفه تنظیم خلق را بر عهده دارد قرار می گیرد؛ سپس امواج مغناطیسی این نواحی مغز را تحریک می کند که همین تحریک عصبی در این نواحی خاص مغز می تواند موجب کاهش علایم و نهایتاً درمان افسردگی شود. بیشترین ناحیه مغزی که در این روش مورد تحریک قرار می گیرد ناحیه پیش پیشانی مغز می باشد.

 

عوارض احتمالی روش rTMS چیست؟

معمولاً درد از جمله عوارض این روش درمانی نمی باشد. گاهاً بعضی بیماران احساس ناراحتی ناشی از امواج مغناطیسی را در این روش گزارش می دهند و می گویند هنگام درمان با این روش احساسی مثل ضربه های خیلی آرام به پوست سر وجود دارد که البته بعد از هر جلسه درمانی کاملاً از بین می رود. گاهی نیز در طول جلسه درمانی، امواج مغناطیسی باعث پرش عضلات صورت می شود که این مورد نیز بعد از هر جلسه درمانی پایدار نیست. از جمله عوارض جانبی خفیف تا متوسط در این شیوه درمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • احساس سبکی سر
  • مشکلات شنوایی موقت
  • سردرد خیلی خفیف
  • احساس مور مور شدن در ناحیه صورت، فک و پوست سر

موارد بسیار نادری از آسیب مغزی نیز گزارش شده است که با توجه به نادر بودن آن و خواص درمانی این روش، می توان گفت که احتمال رخ دادن این چنین عوارضی بسیار کم می باشد.

 

چه کسانی باید از انجام rTMS خودداری کنند؟

برخی افراد هستند که این روش درمانی برای آن ها توصیه نمی شود اگر چه که rTMS می تواند برای آن ها مفید باشد. با توجه به اینکه در این روش از امواج مغناطیسی استفاده می شود، این روش درمانی برای تمامی افرادی که در ناحیه سر یا گردن خود فلزی با جنبه درمانی (برای مثال پلاتین) به کار رفته است توصیه نمی شود و باید از انجام این روش خودداری کنند.

 

طول درمان با استفاده از rTMS چه مدت است؟

با توجه به شدت اختلال (برای مثال افسردگی) و اینکه هر بیمار پاسخ متفاوتی نسبت به درمان می دهد طول دوره درمانی از هر بیمار تا بیمار دیگر متفاوت می باشد. با این حال معمولا درمان با استفاده از rTMS به صورت 5 بار در هفته و هر جلسه 30 الی 90 دقیقه می باشد. و معمولا کل دوره درمان بین 4 الی 6 هفته می باشد. اما همانطور که در ابتدا گفته شد، این زمان می تواند با توجه به تفاوت های شخصی هر بیمار طولانی تر یا کوتاه تر باشد.

ارسال شده در تازه های علمی توسط ????